Marchewka – pomarańczowa bomba witaminowa.
Marchewka to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych warzyw, chętnie sięgamy po nią nie tylko w sezonie, ale przez cały rok. Regularne pożywanie tego warzywa niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji dla zdrowia. Jakie witaminy są w marchewce i jakie właściwości zdrowotne w niej drzemią?
Witaminy zawarte w marchewce.
Naturalnie występujące w marchewce witaminy to: witamina C, tiamina, niacyna, witamina B6, ryboflawina, witamina K, witamina E oraz kwas foliowy. Jest ona też źródłem wielu minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku i sodu. Tak pokaźny wachlarz witamin przekłada się na jej właściwości zdrowotne, o których można przeczytać poniżej.
Zdrowotne właściwości marchewki.
O zdrowotnych właściwościach marchewki można by pisać naprawdę długo. Oto niektóre z nich:
- Jednym jej najbardziej znanych działań jest pozytywne wpływanie na wzrok. Wszystko to za sprawą zawartej w marchewce witaminy A, a ściślej rzecz ujmując, dzięki jej pochodnej – retinalowi, jednemu ze składników barwnika występującego w pręcikach siatkówki. To właśnie dzięki niemu możliwe jest rozróżnianie odcieni i widzenie po zmierzchu. W przypadku niedoboru witaminy A często stwierdza się występowanie tzw. ślepoty zmierzchowej zwanej inaczej kurzą ślepotą.
- Zawarty w marchewce beta-karoten ma udowodnioną skuteczność w profilaktyce chorób onkologicznych. Regularne spożywanie marchwi, a właściwie występujących w niej przeciwutleniaczy i prowitaminy A, zapobiega nowotworom jamy ustnej, przełyku, krtani.
- Codzienne jedzenie marchewki bądź wypijanie świeżo wyciśniętego soku w szybkim czasie przełoży się na zdrowy wygląd skóry, ponieważ witamina A działa regulująco na pracę gruczołów łojowych i regeneruje naskórek. Warto ją jeść szczególnie wiosną – dzięki temu skóra będzie odpowiednio przygotowana na lato. Dzięki marchewce opalenizna będzie jednolita i szybciej ją u siebie zauważysz. Beta-karoten wspomaga leczenie trądziku młodzieńczego oraz spowalnia proces powstawania zmarszczek.
- Wyciśnięty sok z marchewki zawiera związki siarkowe, które nie pozostają bez wpływu na pracę jelit. Picie soku z marchwi polecane jest zwłaszcza osobom, które zmagają się z zaburzeniami perystaltyki jelit.
- Marchewka to naturalny sposób na radzenie sobie z zaparciami. Najlepiej spisze się w tym przypadku marchewka surowa, ponieważ to właśnie w niej jest najwięcej błonnika. Za to gotowana marchewka jest łatwiejsza do strawienia, może więc być stosowana podczas problemów żołądkowych. Warto pamiętać o tym, że gotowana marchewka posiada wyższy indeks glikemiczny niż surowe warzywo.
- W warzywie tym występują pektyny, które zmniejszają stężenie złego cholesterolu we krwi, przeciwdziałając tym samym miażdżycy.
Marchewka w kuchni.
W jaki sposób przyrządzić marchewkę, by zachowała jak najwięcej wartości odżywczych? Jeśli chodzi o marchewkę, sprawdzi się zasada – im mniej przetwarzania, tym lepiej. Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie surowego warzywa. Obraną i pokrojoną w niewielkie słupki marchewkę można zaserwować jako przekąskę. Jeśli zetrze się ją na tarle o małych oczkach i doda do tego jabłko powstanie pyszna surówka. Pełen witamin będzie również świeżo wyciskany sok z marchewki. Pokrojoną w słupki marchewkę można na kwadrans włożyć do rozgrzanego piekarnika tworząc w ten sposób zdrową alternatywę dla dostępnych w sklepie mrożonych frytek. Warto wiedzieć, że marchewka to warzywo, które bardzo często jest wybierane na początku rozszerzania diety u niemowlaków.
Podczas kupowania marchewki postaraj się wybierać egzemplarze w jak najbardziej pomarańczowym kolorze. Im bardziej pomarańczowa marchewka, tym więcej beta-karotenu zawiera. Powinna być przechowywana w lodówce, jednak z daleka od gruszek, jabłek, ziemniaków czy pomidorów.
Najnowsze komentarze