Zielona i czarna herbata – napary od zadań specjalnych.
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Została odkryta w Chinach tysiące lat temu, a Chińczycy bardzo długo strzegli sekretu jej powstania i parzenia. Do Europy przywieźli ją prawdopodobnie Holendrzy i przez kilkadziesiąt lat to właśnie oni byli jej jedynymi importerami w Europie. W XVII wieku herbata trafiła do Anglii, skąd szybko znalazła drogę do pozostałych państw kontynentu. Dziś wybierać można spośród wielu jej odmian, gatunków i rodzajów. Napary będą różniły się między sobą kolorem, smakiem, zapachem, właściwościami, intensywnością. Nie bez znaczenia jest również sposób parzenia herbat. Szczególnie ukochali ją Anglicy, którzy dodają do niej…mleko. Wyróżnić możemy między innymi herbatę zieloną, czarną, białą, żółtą, czerwoną, niebieską herbatę oolong, czy wreszcie herbaty ziołowe. Obecnie najpopularniejsze są dwie odmiany herbat: herbata zielona oraz herbata czarna i to właśnie im poświęcimy nieco więcej uwagi.
Zielona herbata – wyzwala energię bądź…uspokaja.
Dlaczego warto regularnie sięgać po zieloną herbatę? Przyczyn jest przynajmniej kilka: dzięki zawartości dużej liczby antyoksydantów spowalnia procesy starzenia się, obniża poziom cukru we krwi spowalniając procesy rozwoju cukrzycy typu 2, wpływa na przyspieszenie metabolizmu i wspomaga spalanie tłuszczu, powstrzymuje rozwój bakterii w jamie ustnej, dodaje energii bądź działa na organizm kojąco.
Właściwe parzenie zielonej herbaty to cały proces. Jak parzyć zieloną herbatę, by była esencjonalna i dodawała energii lub wręcz odwrotnie, wyciszała? Oto kilka wskazówek. Przede wszystkim, różne gatunki zielonej herbaty zaparza się w wodzie o odpowiedniej temperaturze, która mieści się zazwyczaj w przedziale 60 do 90 stopni Celsjusza. Informacja dotycząca temperatury parzenia znajduje się na każdym opakowaniu herbaty, warto więc zapoznać się z tymi informacjami. Nie bez znaczenia jest również woda. Zieloną herbatę zdecydowanie łatwiej zaparzyć w miękkiej wodzie. Jeżeli woda w Twoim miejscu zamieszkania jest twarda możesz wykorzystać wodę mineralną. Wiele osób zastanawia się jak parzyć zieloną herbatę na pobudzenie? Okazuje się, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o właściwościach pobudzających herbaty jest w tym wypadku czas parzenia. Jeżeli zielona herbata ma dodać nam energii należy parzyć ją krótko, przez około 2-3 minuty. Herbata parzona dłużej, 5-6 minut, będzie działała uspokajająco. A wszystko za sprawą przeciwutleniaczy, które wydzielają się podczas dłuższego parzenia. Ciekawostką jest to, że te same listki zielonej herbaty można zaparzać nawet trzykrotnie, jednak właściwości pobudzające uzyskamy tylko podczas pierwszego zaparzania.
Czarna herbata – na problemy z trawieniem.
Czarną herbatę odkryto zupełnie przez przypadek. Co ciekawe, pochodzi ona z tego samego krzewu co jej kuzynka – herbata zielona. Gdy ładunek przewożonej zielonej herbaty zmókł, poddano ją oksydacji i w ten sposób odkryto zupełnie nową herbatę. Czarna herbata posiada szereg właściwości zdrowotnych: hamuje rozwój bakterii, wzmacnia naczynia krwionośne, zawarte w niej flawonoidy obniżają ciśnienie krwi, zawarta w niej tanina pomaga podczas zatruć i ułatwia trawienie ciężkostrawnych posiłków. Można ją wykorzystać do przygotowania okładów, które załagodzą objawy trądziku i przyniosą ulgę poparzonej kąpielą słoneczną skórze.
W jaki sposób parzyć czarną herbatę, by zachowała jak najwięcej zdrowotnych właściwości? Najlepiej jest zaparzać ją w porcelanowym czajniczku, dobrze, by był on wcześniej ogrzany. Do parzenia należy wykorzystywać miękką wodę, najlepiej wodę filtrowaną. Również w przypadku parzenia tego rodzaju herbaty ważna jest temperatura wody oraz czas parzenia. Idealna temperatura to 95 stopni Celsjusza a sam proces parzenia powinien trwać od około 3 do 4,5 minut.
Najnowsze komentarze