Sprawdź jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji

Warto dbać o odpowiednią masę ciała. Jest to ważne nie tylko dla osiągnięcia wymarzonej sylwetki, ale także dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Chcesz schudnąć? Pamiętaj, że diety cud i głodówki nie są skuteczne, a dodatkowo mogą pogorszyć sytuację i doprowadzić na przykład do efektu jojo. Dieta redukcyjna polega na obniżeniu ilości spożywanych kalorii. Aby jednak zadbać o zdrowie, trzeba najpierw obliczyć zapotrzebowanie kalorii. Kilka przydatnych porad i wskazówek na temat diety redukcyjnej znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

PPM- podstawowa przemiana materii

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji? Warto pamiętać o PPM, czyli podstawowej przemianie materii. Jest to ilość kalorii, jakiej organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki odpowiedniej ilości kalorii narządy wewnętrzne mogą odpowiednio działać. Podstawowa przemiana materii jest zależna od czynników takich jak wzrost, waga, wiek i skład ciała.
Aby obliczyć wartość PPM trzeba skorzystać ze wzoru Mifflin-St Jeor’a, którego używa się znając dane dotyczące wzrostu, masy ciała oraz wieku:

  1. Dla mężczyzn wzór ten przedstawia się tak: PPM= (10 x M) + (6,25 x W) – (5 x L) + 5
  2. Dla kobiet wzór wygląda w ten sposób: PPM= (10 x M) + (6,25 x W) – (5 x L) -161

We wzorach M oznacza masę ciała w kilogramach, W to wzrost mierzony w centymetrach, a L oznacza wiek. Warto skorzystać także z innych wzorów, których używa się znając beztłuszczową masę ciała:

  1. PPM= 500 + 22 * LBM
  2. PPM = 370 + (21,6 * LBM)

Skrót LBM oznacza beztłuszczową masę ciała liczoną w kilogramach.
Warto wspomnieć, że podstawową przemianę materii można obliczyć także używając narzędzi dostępnych w internecie. Sprawdzony kalkulator online obliczy PPM po podaniu potrzebnych danych. Warto pamiętać, że planując dietę nie można schodzić poniżej wartości obliczonego PPM. Stosowanie restrkcyjnej diety jest niedobre dla zdrowia, samopoczucia, a także dla kondycji włosów, skóry i paznokci.

Dieta redukcyjna – kilka przydatnych porad

Prawidłowe obliczenie wartości PPM to najważniejszy krok, jeśli ważne jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto także poznać kilka innych przydatnych wskazówek, aby osiągnąć zamierzone cele:

  1. Połącz zdrową dietę z regularnym wysiłkiem fizycznym – istnieje tyle form aktywności, iż na pewno bez trudu znajdziesz przynajmniej jedną, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli chodzi o zrzucanie zbędnych kilogramów, dietę warto połączyć z treningiem cardio. Takie ćwiczenia wspomagają spalanie tłuszczu, kształtowanie sylwetki, wpływają także korzystnie na jędrność skóry. Trening cardio można wykonać z trenerem na siłowni lub zdecydować się na ćwiczenia w domu. Przykładowe programy znajdziesz w serwisie YouTube, warto także skorzystać z oferty trenera personalnego, który świadczy usługi online lub dojeżdża do domu klienta.
  2. Zadbaj o równowagę – trening jest bardzo ważny, ale odpuść sobie katowanie swojego organizmu. Pamiętaj, że poza aktywnością potrzebny jest także odpoczynek i regeneracja. Postaw na trening 3 lub 4 razy w tygodniu. Pamiętaj także o odpowiedniej ilości i jakości snu. Nocny odpoczynek ma duże znaczenie dla zdrowia, dobrej formy i samopoczucia każdego człowieka.
  3.  Jedz smacznie – czy zdrowa dieta musi być nudna i mdła? Oczywiście, że nie. Kluczem do sukcesu jest znalezienie smaków, które rozpieszczą kubki smakowe. Warto zaopatrzyć się w dobrą książkę kucharską ze zdrowymi przepisami lub wykorzystać możliwości blogów kulinarnych. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na planowanie posiłków i ich przyrządzanie, dobrym rozwiązaniem okaże się sprawdzony catering dietetyczny.

Pamiętaj, że zrzucanie zbędnych kilogramów to proces. Postaraj się więc o cierpliwość, motywację i dobre nastawienie. Wytrwałość w dążeniu do celu pozwoli Ci osiągnąć to, czego pragniesz.