Co jeść przed treningiem? Kilka ważnych porad

Regularny trening to jedna z podstaw zdrowego trybu życia. Dzięki aktywności fizycznej można cieszyć się lepszym zdrowiem i odpornością, sprawnością, dobrym samopoczuciem oraz energią. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Sprawdź co jest przed treningiem i co wpływa na jego skuteczność. Zapraszamy do lektury.

Co jeść przed treningiem?

Posiłek przed treningiem jest bardzo ważny. Dzięki niemu można zadbać o prawidłowy przebieg procesów energetycznych. Niezależnie od pory treningu i jego rodzaju, zawsze warto zadbać o odpowiedni posiłek przed wysiłkiem. Posiłek przed treningiem powinien być niskotłuszczowy, zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, trzeba także dostarczyć organizmowi białko oraz błonnik w niewielkich ilościach. Oto kilka ważnych porad, o których zawsze należy pamiętać:

  1. Posiłek należy spożyć na około dwie godziny przed planowanym treningiem,
  2. Posiłek przed treningowy powinien być lekkostrawny,
  3. Komponując posiłek przed treningowy trzeba uważać na cukry proste, należy ich unikać,
  4. Posiłek przed treningiem powinien być odpowiednio skomponowany, dostarczać organizmowi ważnych witamin oraz składników mineralnych,
  5. Poza posiłkiem przed treningiem, ważne jest także odpowiednie nawodnienie. O jego poziom warto dbać przez cały dzień.

W posiłku przed treningowym nie może zabraknąć białka. To właśnie dzięki niemu mięśnie są dobrze chronione przed uszkodzeniem. Dobrym źródłem tego ważnego składnika są ryby oraz drób. Posiłek przed treningowy powinien zawierać także węglowodany, są one podstawowym źródłem energii. Ryż i kasza, a także warzywa oraz owoce to dobre składniki, jeśli chodzi o posiłek przed treningiem. Także tłuszcze powinny znaleźć się w tym posiłku, jednak w niewielkiej ilości. Warto postawić na nasiona oraz orzechy lub awokado.

Zadbaj o rozgrzewkę

Przed treningiem trzeba zadbać nie tylko o zdrowy i wartościowy posiłek oraz nawodnienie, ale także o odpowiednią rozgrzewkę. To właśnie dzięki niej można uniknąć urazów i kontuzji, przygotować ciało do nadchodzącego wysiłku fizycznego. Rozgrzewkę należy wykonywać przed każdym treningiem, pamiętając o odpowiedniej postawie i wykonywaniu ćwiczeń dokładnie. Przykładowe programy rozgrzewek możesz znaleźć w serwisie YouTube lub na blog -ach, które zajmują się tematyką sportu i zdrowego trybu życia. Gdy już wykonasz rozgrzewkę i trening, nie zapomnij także o porządnym rozciąganiu.

Zadbaj o odpoczynek

Regularna aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia. Pamiętaj jednak, że duże znaczenie ma także relaks i odpoczynek. Postaw na ćwiczenia trzy lub cztery razy w tygodniu, a resztę dni poświęć na zadbanie o regenerację. W tych dniach nie musisz całkowicie rezygnować z ćwiczeń, postaw jednak na spokojniejsze i mniej wymagające aktywności, jak na przykład pływanie czy długi spacer. Pamiętaj także, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na pełen relaks. W tym czasie warto zrobić coś przyjemnego, jak na przykład udać się na zabieg do kosmetyczki, urządzić sobie dom -owe spa lub spędzić wieczór z książką. Odpoczynek jest bardzo ważny, warto o niego zadbać.
Kolejną ważną kwestią jest sen. Dzięki niemu organizm może się zregenerować i funkcjonować prawidłowo. Zadbaj więc o odpowiednią ilość i jakość nocnego odpoczynku. Znaczenie ma jakość materaca, a także jakość pościeli i poszewek. Wietrz sypialnię regularnie i zadbaj o czystość w tym miejscu. Jeśli przeszkadza Ci światło ulicznych latarni, postaw na rolety typu dzień noc, dzięki którym bez trudu poradzisz sobie z problemem. Dobrym rozwiązaniem są także grube zasłony, które zapewniają ochronę przed światłem i prywatność. Warto także wspomnieć, że takie zasłony to świetny sposób na ozdobienie wnętrza sypialni. Pamiętaj, aby zadbać o wyciszenie przed snem. Warto zrezygnować z wpatrywania się w ekran telefonu, telewizora czy komputera wieczorem.