Zły cholesterol – jak z nim walczyć za pomocą diety?

Co roku przynajmniej kilka tysięcy Polaków słyszy od swojego lekarza diagnozę nadciśnienia tętniczego. Czym jest cholesterol i jak obniżyć jego poziom za pomocą diety?

O co chodzi z tym cholesterolem?

Cholesterol to lipidowy związek, który jest zarówno produkowany przez organizm jak też dostarczany razem z pożywieniem. W organizmie odpowiedzialny jest między innymi za wytwarzanie hormonów nadnerczowych, płciowych czy kwasów żółciowych. Jest niezbędny w procesie wytwarzania witaminy D3. W ciele człowieka wytwarzany jest głównie w wątrobie, skórze i jelitach, wchodzi w skład błon komórkowych. Można dostarczyć go z pożywieniem, zwłaszcza podczas jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego: jajek, nabiału czy mięsa. A co dzieje się, gdy w organizmie jest za dużo cholesterolu? Jego nadmiar osadza się w tętnicach coraz skuteczniej blokując ich światło, co ostatecznie może prowadzić do zawału lub udaru niedokrwiennego mózgu.
Potocznie mówi się, że w organizmie występuje „dobry” i „zły” cholesterol. Ten pierwszy, nazywany cholesterolem HDL odpowiada za transport „złego” cholesterolu z tkanek obwodowych organizmu do wątroby, która zły cholesterol metabolizuje. W przypadku cholesterolu HDL im go więcej, tym lepiej. Nieco inaczej sprawa wygląda z tak zwanym „złym” cholesterolem LDL. Jak już było wcześniej wspomniane, nadmiar cholesterolu LDL odkłada się w tętnicach utrudniając lub uniemożliwiając przepływ krwi.

Jak obniżyć poziom „złego” cholesterolu za pomocą diety?

Bardzo często osoby borykające się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu zadają sobie pytanie „co jeść żeby zbić cholesterol”. Pytanie to wydaje się być jak najbardziej uzasadnione, gdyż stosowanie odpowiedniej diety jest jednym z głównych sposobów poprawy poziomu cholesterolu. Jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać, by dieta przyniosła zamierzony efekt? Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zjadanie 5 zbilansowanych posiłków dziennie. Posiłki powinny być przygotowywane z jak najmniej przetworzonej żywności. Pożywienie o wysokim stopniu przetworzenia zawiera duże ilości szkodliwego tłuszczu trans. Przede wszystkim należy wyeliminować alkohol oraz słodzone, niezdrowe napoje, które zawierają w sobie bardzo duże ilości cukrów prostych. Zdecydowanie należy ograniczyć również spożywanie soli – optymalne spożycie nie powinno przekraczać 5g/dobę, co odpowiada jednej małej łyżeczce. Sól kuchenną z powodzeniem zastąpią różnorodne mieszanki ziół. Warto zredukować również spożywanie mięsa. Ograniczeniu powinno ulec spożycie tłuszczu, zwłaszcza tłuszczu nasyconego, pochodzenia zwierzęcego. Skoro wiadomo już, czego w diecie unikać, pora dowiedzieć się, jakie produkty wybierać.

Dieta śródziemnomorska ratunkiem w walce z hipercholesterolemią

Od dłuższego czasu to właśnie dieta śródziemnomorska uważana jest za dietę, której zadaniem jest ochrona przed miażdżycą. Nic w tym dziwnego, to dieta, której główne zasady można sprowadzić do kilku punktów:

  1. Unikaj czerwonego mięsa
  2. Wybieraj jak najmniej przetworzone produkty
  3. Używaj ziół i naturalnych przypraw
  4. Warzywo albo owoc to obowiązkowy składnik każdego posiłku
  5. Jedz powoli, celebruj posiłki

W diecie tej występuje niewiele tłuszczów zwierzęcych, stawia się raczej na tłuszcze roślinne – oliwę z oliwek czy olej słonecznikowy. Nie bez znaczenia jest też duże spożycie ryb bogatych w kwasy omega-3. Nie sposób pominąć też bardzo ważnej funkcji beta-karotenu, potasu, magnezu, flawonoidów czy witamin występujących w warzywach i owocach diety śródziemnomorskiej. To dieta o niskiej kaloryczności, zdrowa, lekka, wspierająca układ krążenia oraz hamująca naturalnie występujące w organizmie procesy starzenia. Wystarczy popatrzeć na mieszkańców Hiszpanii, Włoch, Greków czy Francuzów mieszkających na południu – cieszą się dobrym zdrowiem przez długie lata.