Orzechy nerkowca – właściwości.

Orzechy nerkowca bardzo często i chętnie wybierane są jako zdrowa przekąska. Nic dziwnego, mają delikatny smak i nie są zbyt twarde, więc z ich zjedzeniem poradzą sobie nawet dzieci. Już 5-6 zjedzonych orzechów dziennie może mieć istotny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlaczego powinniśmy jeść orzechy nerkowca i skąd się w ogóle wzięły?

Uprawa nerkowców.

Nerkowce swoją nazwę zawdzięczają swojemu kształtowi – orzechy przypominają wyglądem ludzką nerkę. Orzechy nerkowca ukryte są w owocu drzewa o nazwie nanercz zachodni, początkowo rosnącego głównie w Ameryce Południowej. Jego owoce składają się z dwóch części: jabłka nanerczowego oraz owocu właściwego, w którym ukryte jest tylko jeden orzech. Warto wiedzieć, że nerkowiec zamknięty jest w łupinie, pokrytej oleje -m. Wydzielający się na łupinie orzech może wywołać poparzenia, dlatego wyjmowanie orzechów z łupiny odbywa się tylko w rękawiczkach. Obecnie orzechy nerkowca uprawiane są również w Wietnamie, Indiach, Wybrzeżu Kości Słoniowej a także w Brazylii. Orzechy zbierane są ręcznie, co ma swoje odzwierciedlenie w stosunkowo wysokiej cenie tego produktu.

Dlaczego warto jeść orzechy nerkowca?

Czy orzechy nerkowca naprawdę są zdrowe i warto je jeść? Zdecydowanie tak! To prawdziwa bomba witaminowa – nerkowce zawierają w sobie między innymi witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę E, witaminę K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Prozdrowotnych właściwości orzechów nerkowca jest mnóstwo. Badania naukowe prowadzone na Uniwersytecie w Montrealu oraz Uniwersytetu w Jaunde potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia dotyczące aktywnego udziału wyciągu z orzechów nerkowca w ochronie organizmu przed rozwojem cukrzycy typu 2. Warto dodać, że produkt ten ma niski indeks glikemiczny. Co więcej, nerkowce zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które przeciwdziałają zwiększeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów, wspierając tym samym pracę układu sercowo-naczyniowego. Zawarty w orzechach nerkowca potas wspomaga miarową pracę serca a magnez wspomaga dobrą kondycję tętnic, chroniąc przed zmniejszeniem ich światła. Witamina B6 zawarta w orzechach nerkowca wspomoże układ nerwowy w prawidłowym funkcjonowaniu, wpłynie na prawidłową produkcję czerwonych krwinek, przyczyni się do utrzymania metabolizmu na odpowiednim poziomie. Fosfor pozytywnie wpłynie na kondycję kości oraz zębów. Jak się okazuje orzechy nerkowca bardzo dobrze sprawdzą się, jeśli borykasz się z obniżonym poziomem energii a Twoja pamięć i koncentracja nie są w najlepszej formie. Dzięki zawartej w nerkowcach niacynie, szybko poczujesz przypływ energii a poziom Twojej koncentracji ulegnie zdecydowanej poprawie. Orzechy będą stanowiły idealne rozwiązanie podczas problemów z przetłuszczającymi się i wypadającymi włosami. Cynk, w który bogate są orzechy reguluje pracę gruczołów wydzielających tłuste sebum na włosach.

Jak wykorzystać orzechy nerkowca w kuchni?

Orzechy nerkowca to idealna zdrowa przekąska. Można je jeść prażone, oblane czekoladą czy solone. Mają delikatny, lekko słodkawy smak – sprawdzą się więc zarówno jako samodzielna przekąska jak też dodatek do owsianek, sałatek, curry czy ciast. Wykorzystywane są w kuchni azjatyckiej, tajskiej i wietnamskiej. Przy odrobinie pracy możesz w łatwy sposób wyczarować z nerkowców masło, które z pewnością zachwyci Cię swoim smakiem dostarczając jednocześnie kwasów omega-3, omega-6, żelazo, magnez oraz cynk. Warto wiedzieć, że nerkowce należą do grupy najmniej kalorycznych orzechów – 100 g tych orzechów dostarcza 553 kcal. Jak dużo orzechów jeść, by zauważyć ich pozytywne działanie? Wystarczy już 5-6 orzechów nerkowca dziennie. Jedzone systematycznie po niedługim czasie pozwolą cieszyć Ci się lepszym wyglądem i lepszym zdrowiem.